مراحل گرفتن مدرک آیلتس

معمولا، آینده دانشجویان بین‌المللی به کسب نمره‌ی قابل قبول در آزمون آیلتس (IELTS) بستگی دارد، زیرا بسیاری از دانشگاه‌های انگلیسی زبان برای پذیرش داوطلبان، از آن‌ها مدرک آیلتس درخواست می‌کنند. اگرچه مدرک آیلتس فقط دو سال اعتبار دارد، اما واقعیت این است که با گرفتن این مدرک، مهارت شما در زبان انگلیسی به سطح پیشرفته‌ای می‌رسد و برای شما مزایای زیادی دارد، بخصوص اگر قصد دارید در یک محیط چند فرهنگی کار کنید. در ادامه با مراحل گرفتن مدرک آیلتس آشنا شوید.

صرفنظر از اهداف یا منافع آینده، شاید شما شخصا علاقه‌ داشته باشید که در مورد مراحل گرفتن مدرک آیلتس اطلاعات بیشتری کسب کنید. پس با ما همراه باشید تا با مراحل گرفتن مدرک آیلتس که شامل نحوه‌ی ثبت نام، آمادگی و آشنایی با چهار بخش این آزمون است، آشنا شوید.

مراحل گرفتن مدرک آیلتس از پنح مرحله‌ مهم و اساسی تشکیل می‌شود. این مراحل عبارتند از:

۱. ثبت نام و تصمیم‌گیری در مورد نوع آزمون

کارکنان مراکز آزمون معمولا اطلاعات مربوط به فرآیند ثبت نام و پرداخت هزینه آزمون آیلتس را در اختیار شما قرار می‌دهند. شما فقط باید فرم درخواست را پر کنید و  گذرنامه خود را ارائه کنید.

معمولا مراحل گرفتن مدرک آیلتس با پیدا کردن نزدیک‌ترین مرکز آزمون، پر کردن فرم درخواست و ارسال آن از طریق ایمیل یا تحویل حضوری آغاز می‌شود. برای آگاهی از مراکز آزمون آیلتس در سراسر  ایران کلیک کنید.

در اکثر مراکز می‌توانید از طریق سیستم ثبت نام آنلاین، برای آزمون ثبت نام کنید.

با در نظر گرفتن مدت زمانی که برای آمادگی آزمون لازم دارید، مناسب‌ترین تاریخ را برای آزمون خود تعیین کنید. در برخی کشورها، مانند بریتانیا آزمون‌های آیلتس دو بار در ماه برگزار می‌شود، در حالی که سایر مراکز در سراسر جهان، آزمون را حتی چهار بار در ماه نیز برگزار می‌کنند.

اگر علاقه‌مند به ثبت نام در یک دانشگاه از یک کشور انگلیسی زبان یا مایل به تحصیل در یک رشته‌ی تحصیلی انگلیسی هستید، آیلتس آکادمیک (IELTS Academic) برای شما مناسب است.

آزمون آیلتس عمومی (IELTS General Training) ، سطح زبان انگلیسی شما را در زمینه‌های روزمره اندازه‌گیری می‌کند و برای درخواست ویزا جهت مهاجرت و جستجوی کار در یک کشور انگلیسی زبان لازم است.

ساختار آزمون آیلتس و سوالات آن‌ چگونه است؟

۲. آماده شدن برای آزمون آیلتس

یکی دیگر از مراحل گرفتن مدرک آیلتس آماده شدن برای آزمون است. برای کسب آمادگی در آزمون آیلتس، روش‌های زیادی از منابع کتابخانه‌ای گرفته تا طیف وسیعی از منابع اینترنتی‌، وجود دارد.مطمئن ترین راه جهت افزایش آمادگی در آزمون آیلتس به طور قطع شرکت در دوره های آمادگی آیلتس در موسسات معتبر زبان انگلیسی است، که شما را برای تمام بخش‌های آزمون آیلتس آماده می‌کند.

۳. روز آزمون

اصلا نگران روز آزمون نباشید، زیرا کارکنان آیلتس کرج تلاش می‌کنند که فضای آرام و راحتی را برای شما فراهم آورند و آزمون بین‌المللی را به شکل استاندارد پیاده کنند. مرکز آزمون، اطلاعات مربوط به محل، تاریخ و ساعت آزمون را همراه با برخی از قوانین کلی در اختیار شما قرار می‌دهد.

فقط گذرنامه ، مداد و پاک کن و تراش را می‌توانید همراه خود به داخل سالن آزمون ببرید. شرکت‌کنندگان به ترتیب حروف الفبا وارد سالن می‌شوند. برگزارکنندگان از هر داوطلب یک عکس می‌گیرند که پس از آزمون به مدرک آیلتس هر داوطلب الصاق می‌شود.

۴. پاسخگویی به سوالات آزمون

مهمترین مرحله از مراحل گرفتن مدرک آیلتس پاسخگویی به سوالات چهار بخش گوش دادن، خواندن، نوشتن و صحبت کردن است. در روز اول آزمون برای تعیین سطح در مهارت صحبت کردن به زبان انگلیسی جداگانه در قالب مصاحبه ارزیابی می‌شوید و سپس در روز دوم آزمون شما به سوالات بخش‌های گوش دادن، خواندن و نوشتن پاسخ می‌دهید و سپس

نکات مربوط به بخش گوش دادن

بخش گوش دادن حدود ۳۰ دقیقه طول می‌کشد (به اضافه‌ی ۱۰ دقیقه برای ورود پاسخ‌ها به پاسخ‌نامه). ابتدا شما دستورالعمل و نمونه سوال را می‌شنوید. سوالات بخش اول را می‌خوانید، سپس به صدای بخش یک گوش می‌دهید و پاسخ خود را در دفترچه‌ی ‌سوالات انتخاب می‌کنید. برای بخش‌های ۲، ۳ و ۴ نیز به همین روال است. سپس تمام پاسخ‌های خود را به پاسخ‌نامه انتقال می‌دهید.

بخش گوش دادن از چهار سری سوال تشکیل می‌شود:

۱. بخش اول، شما یک مکالمه دو نفره را که در مورد یک موضوع اجتماعی روزمره است، می‌شنوید. شما به درک ایده‌های اصلی، نگرش و اهداف مکالمه در این بخش نیاز دارید.

۲. بخش دوم، شامل گوش دادن به یک مجموعه مونولوگ با موضوعات اجتماعی روزمره است.

۳. در بخش سوم، یک مکالمه‌ی دونفره نفره درباره‌ی یک موضوع آموزشی یا تحصیلی صورت می‌گیرد.

۴. در بخش چهارم، شما به یک مونولوگ در مورد موضوع علمی گوش می‌دهید.

در طول این بخش‌ها خوب تمرکز کنید و گوش دهید، زیرا هر فایل صوتی تنها یک بار پخش می‌شود. می‌توانید یادداشت‌های کوتاهی بردارید، و سپس بر اساس آن‌ها پاسخ سوالات را در پاسخنامه وارد کنید.

بخش شنیداری بین در هر دو ماژول آزمون(آکادمیک و جنرال) مشترک است.

نکات مربوط به بخش خواندن

دستورالعمل‌های بخش خواندن روشن و آسان است. شما یک ساعت فرصت دارید و باید بخشی از یک مقاله را بخوانید و به سوالاتی که نیاز به پاسخ کوتاه دارند، سوالات چند گزینه‌ای و سوالات تکمیل جمله پاسخ دهید. سعی کنید پاسخ سوالات را مستقیما در پاسخ‌نامه وارد کنید و کمتر از پیش‌نویس استفاده کنید تا با کمبود زمان روبه‌رو نشوید. سوالات این بخش در آزمون آکادمیک با سوالات آزمون عمومی متفاوت است.

۱. بخش خواندن در آزمون آکادمیک

هر سه متن بخش خواندن آزمون اکادمیک از یک متن طولانی انتخاب شده است. متن از كتاب، مجله و روزنامه گرفته می‌شود و اغلب برای یک مخاطب غیر‌متخصص نوشته شده است. این متون درباره‌ی موضوعات آکادمیک مورد علاقه عموم است که معمولا موضوع این متون برای دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد آشنا هستند. این متن‌ها ممکن است شامل نمودارها، فلوچارت یا تصاویر نیز باشند.

۲. بخش خواندن در آزمون جنرال

قسمت اول حاوی دو یا سه متن نسبتا کوتاه است که هر متن آن از ۶ تا ۸ پاراگراف مرتبط به هم تشکیل شده است. به‌طور‌کلی موضوع متن‌های این بخش مربوط به زندگی روزمره در یک کشور انگلیسی زبان است. قسمت دوم شامل دو متن کوتاه است که بر مسائل مرتبط با شغل مانند تقاضا برای شغل، آموزش و غیره تمرکز دارد. بخش سوم شامل یک متن طولانی و پیچیده در مورد یک موضوع عمومی جذاب است.

نکات مربوط به بخش نوشتن

بخش نوشتن شامل دو قسمت است و حدود یک ساعت طول می‌کشد. سوالات این بخش در آزمون آکادمیک با سوالات آزمون عمومی، تفاوت دارد. مهم‌ترین نکته در بخش نوشتن آزمون آیلتس، خودداری از نوشتن پیش‌نویس یا چرک‌نویس و سپس انتقال آنها به پاسخ‌نامه است. در این صورت، ممکن است زمان کافی برای انتقال متن به پاسخ‌نامه پیدا نکرده و نمره خود را از دست دهید.

۱. بخش نوشتن در آزمون آکادمیک

در قسمت اول، یک نمودار، جدول، نقشه یا طرح هندسی ارائه می‌شود و از شما می‌خواهند که اطلاعات مربوط به آن نمودار، جدول، طرح یا نقشه را خلاصه کرده یا توضیح دهید. ممکن است لازم باشد بعضی از داده‌ها و نیز مراحل یک فرآیند مشخص را توصیف کنید. در برخی موارد، نیز ممکن است از شما بخواهند درباره نحوه کار کردن جسمی یا در مورد کیفیت یک شی یا چگونگی یک رویداد خاص توضیح دهید.

در قسمت دوم باید در پاسخ به یک استدلال، بحث یا مشکل، مقاله‌ای بنویسید. مسائل مطرح شده در این بخش از موضوعات  جذاب عمومی هستند و به شکلی طراحی شده‌اند که به راحتی توسط داوطلبان ورود به مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد در خارج از کشور و یا داوطلبان کار در زمینه‌های تخصصی مانند پزشکی، پرستاری، حقوق و یا حسابداری قابل درک باشد. پاسخ این قسمت از آزمون آکادمیک باید به شکل نیمه‌رسمی و بی‌طرف نوشته شود.

۲. بخش نوشتن در آزمون عمومی

در قسمت اول، مسئله‌ای از زندگی واقعی را توصیف می‌کنند و از شما می‌خواهند نامه‌ای برای درخواست اطلاعات یا توضیح مسئله بنویسید. شما باید نامه را در قالب شخصی یا نیمه‌رسمی بنویسید. در قسمت دوم باید در پاسخ به یک استدلال، بحث یا مشکل، مقاله‌ای بنویسید. این مقاله کمی آسان‌تر از قسمت دوم بخش نوشتن آزمون آکادمیک است.

در پایان بهتر است برای بازبینی نوشته‌های خود چند دقیقه وقت بگذارید و اشتباهات احتمالی، از جمله غلط‌های املایی خود را اصلاح کنید.

نکات مربوط به بخش صحبت کردن

در اتاق مصاحبه معمولا داوطلب و ممتحن وجود دارند. این بخش از آیلتس شبیه یک آزمون شفاهی در دانشگاه است. اما استرس نداشته باشید زیرا مصاحبه‌کننده معمولا دوستانه و آرام با شما بحث و گفتگو می‌کنند.

آزمون صحبت کردن ۱۱ تا ۱۴ دقیقه طول می‌کشد و به سه قسمت تقسیم می‌شود:

۱. قسمت اول معرفی است حدود ۴ تا ۵ دقیقه طول می‌کشد، که طی آن مصاحبه‌گر خود را معرفی می‌کند و از شما نیز می‌خواهد خودتان را معرفی کنید. او از شما در مورد موضوعات عمومی مانند: محل زندگی، خانواده، کار، تحصیلات و علایق شخصی سوال خواهد کرد. هدف از این کار افزایش احساس راحتی و کاهش استرس داوطلب است.

۲. قسمت دوم بیش از ۳ تا ۴ دقیقه طول نمی‌کشد. شما یک کارت حاوی موضوع دریافت خواهید کرد و مصاحبگر از شما می‌خواهد در مورد این موضوع خاص صحبت کنید. شما یک دقیقه برای آماده‌سازی فرصت دارید و باید نکات کلیدی را به بحث خود اضافه کنید. نهایتا شما برای ۱ تا ۲ دقيقه صحبت می‌كنيد.

۳. قسمت آخر آزمون صحبت کردن، یک بحث ۴ تا ۵ دقیقه‌ای است. مصاحبه‌گر از شما می‌خواهد جزئیات بیشتری را در مورد موضوع موردنظر ارائه دهید. شما درباره‌ی مسائل و ایده‌های انتزاعی بحث می‌کنید. توصیه می‌کنیم تا جایی که می‌توانید به جزئیات بپردازد و پاسخ‌های دقیق و مرتبط به سوالات را بیان کنید و از دادن پاسخ کوتاه جلوگیری کنید.

مصاحبه‌گر تمام صحبت‌های شما را ضبط می‌کند و نمونه‌ای از آن برای بازبینی به مرکز آیلتس ارسال می‌شود.

۵. مراحل گرفتن مدرک آیلتس: نتایج

مراحل گرفتن مدرک آیلتس با صدور کارنامه پایان می‌یابد. معمولا نمرات نهایی خود را 14  روز پس از آزمون و از طریق پست یا به صوت حضوری دریافت می‌کنید.

پس از آزمون، متوجه می‌شوید که آزمون آیلتس، اصلا آزمون پر استرسی نیست. طی کردن مراحل گرفتن مدرک آیلتس و دریافت آن باعث افزایش اعتماد به نفس شما برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های خارجی می‌شود و داشتن مهارت زبان انگلیسی در طول تحصیل نیز به شما کمک می‌کند.

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه فرهنگی رهام می باشد. طراحی و اجرا: مروارید وب